شماره خبر: 360
تاریخ: 1392/09/14

صفحه نخست

مرجع: خبرگزاری مهر

تجلیل از مهدی متوسلی در "پرده عشاق"

استقبال هلندی‌های از "خورشید کاروان"/ کشیش‌ها تئاتر دینی دیدند

      

 

    

     چهارمین ویژه‌برنامه "پرده عشاق" به منظور تجلیل از مهدی متوسلی، نویسنده و کارگردان نمایش مذهبی "خورشید کاروان" با حضور انوشیروان ارجمند در فرهنگسرای ملل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین ویژه‌برنامه "پرده عشاق" به منظور تجلیل از مهدی متوسلی نویسنده و کارگردان نمایش مذهبی "خورشید کاروان" شب گذشته 11 آذرماه در فرهنگسرای ملل برگزار شد. در این مراسم علاوه بر مهدی متوسلی، انوشیروان ارجمند بازیگر این نمایش و علیرضا زندوکیلی مدیر فرهنگی هنری منطقه یک و رییس فرهنگسرای ملل حضور داشتند.

علیرضا زندوکیلی مدیر فرهنگی هنری منطقه یک و رئیس فرهنگسرای ملل در این مراسم عنوان کرد: این برنامه برای ایجاد زمینه ای برای ارتقای معرفت عاشورایی و تقویت و همبستگی و ترویج عشق به امام حسین(ع) در تمام گروه های سنی و اقشار مختلف جامعه برگزار شده است. خدمت به اباعبدالله (ع) برکات بسیاری دارد که مهدی متوسلی نیز از این برکات بی بهره نبوده و نمونه اش توفیقی است که در خلق آثار ارزشمند مختلفی چون "خورشید کاروان"، "از خاک تا افلاک" و "پنجره فولاد" داشته است.

در این مراسم انوشیروان ارجمند که در نمایش "خورشید کاروان" نیز به ایفای نقش پرداخته است، گفت: من در طول سال های همکاری با متوسلی از شخصیت وی بسیار آموخته ام. از ویژگی های بارز شخصیتی او عشق به امام حسین(ع) و احترام به دیگران در هر جایگاه و مقام و با هر سنی است.

همچنین مهدی متوسلی نیز در این مراسم گفت: تا به امروز برای زنده نگه داشتن فرهنگ غنی و پربار دینی تلاش کرده ام و بعد از این هم با همین روال و روند ادامه خواهم داد. تمام هنرها ابزاری برای انتقال مبانی فرهنگی از اذهان به دل‌ها هستند. شاخصه‌های تئاتر در تعزیه وجود دارد، البته تفکیک‌پذیری و ارتباطات آنها بحث جداگانه‌ای است ولی ما از تکنولوژی تئاتر در این مقوله استفاده کردیم و بابی جدید گشوده شد.

وی در ارتباط با نوع مخاطبان نمایش "خورشید کاروان" گفت: این نمایش در جاهای مختلفی اجرا داشت. حتی ما این تئاتر را در شهرهای اهل تسنن اجرا و در کشورهای هلند، انگلستان و دبی هم اجرا شد. در اجرای انگلیس کشیش‌های مطرح به همراه همسرشان هم دعوت شده بودند.

این کارگردان نمایش‌های مذهبی در ادامه تصریح کرد: همه اجراها برای من ماندگار است اما فکر می‌کنم یکی از غیرمترقبه‌ترین اجراهای ما در هیات عشاق‌الحسین هلند بود که با استقبال بی نظیری روبه رو شد. معتقدم "خورشید کاروان" می‌تواند به نوعی پرچم تئاتر دینی کشور باشد و حفظش کار خیلی سخت و دشواری هم نیست. خدا را شکر هر سال اشتیاق به این کار بیشتر می‌شود که باعث دلگرمی همه است. البته در موضوعات دیگر هم مانند حضرت صدیقه طاهره(س)، امیرالمومنین(ع) و امام رضا(ع) کار کردیم.

در انتهای این مراسم از مهدی متوسلی به عنوان یکی از مفاخر حسینی ساکن در منطقه یک تهران تجلیل شد. ویژه برنامه "پرده عشاق" از 8 آذر ماه آغاز شده و تا 29 آذر در مناطق بیست و دوگانه تهران هر شب در یک منطقه - ادامه خواهد داشت.

گسترش فضایل اخلاقی با تمرکز بر اخلاق عمومی و معرفی و تکریم مفاخر و نخبگان ملی، شهری و محلی به شهروندان هر منطقه و در سطح وسیع تر به عموم هموطنان از جمله اولویت هایی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای برگزاری ویژه برنامه "پرده عشاق" است.

منبع: خبرگزاری مهر