شماره خبر: 366
تاریخ: 1392/09/30

صفحه نخست

مرجع: خبرگزاری فارس

متوسلی: خورشید کاروان برگرفته از داستان دیر راهب

 ارجمند: کار مذهبی کردن راه رفتن روی لبه تیغ است

 

به گزارش خبرگزاری فارس نشست رسانه‌ای نمایش آیینی خورشید کاروان صبح امروز شنبه 30 آذرماه با حضور کارگردان و دیگر عوامل این اثر نمایشی در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

مهدی متوسلی نویسنده نمایش خورشید کاروان در ابتدای این نشست گفت: خورشید کاروان برداشتی از نمایشنامه هیهات من الذله نوشته ابوباسم حیادار است که در شهر کربلا نوشته شده است. 23 سال قبل من با اقتباس از این اثر نمایشی نمایشنامه خورشید کاروان را به نگارش درآوردم. این نمایش به جز ایران در کشورهای انگلیس، هلند و شهر دبی نیز به صحنه رفته است.

وی افزود: این نمایش برگرفته از داستان معروف دیر راهب است که از جمله دقیق‌ترین داستان‌های تاریخی صدر اسلام به محسوب می‌شود. همه کتاب‌های تاریخی بر مستند بودن زوایای تاریخی این داستان متفق‌القول هستند. این اثر نمایشی از اول دی ماه تا 28 صفر در مجموعه شهدای انقلاب اسلامی اجرای خود را آغاز می‌کند و طبق اجرای هر ساله ما برای این نمایش بلیت فروشی نخواهیم داشت و علی رغم اینکه از طرف وزارت ارشاد کمکی به ما نشده است این نمایش را به صورت رایگان به روی صحنه می‌بریم.

در ادامه این نشست محمود فرهنگ کارگردان نمایش کاروان خورشید عنوان کرد: یکی از نکته های مهمی که باعث شده این کار در طول 23 سال گذشته بتواند تداوم داشته باشد نگاهی است که مهدی توسلی و گروهش به تئاتر داند، در این گروه همه چیز به صورت حرفه ای دنبال می شود و به عنوان نمونه کارگردان در این کار فقط مسئولیت کارگردانی را بر عهده دارد و لازم نیست نگران کارهای دیگری هم باشد.

در بخش دیگری از نشست خورشید کاروان انوشیروان ارجمند بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر که در این نمایش ایفاگر نقش دیر راهب است، گفت: بدون شک کار مذهبی کردن راه رفتن روی لبه تیغ است چون مردم ما آنقدر نسبت به مذهبشان آگاهی دارند که اگر کوچکترین خدشه‌ای در اجرای آثار مذهبی وجود داشته باشد به اجرا اعتراض خواهند کرد.

وی افزود: بنابراین لازمه کار هنری کردن تحقیق و تفحص است. مردم ما واقعه کربلا را از حفظ هستند پس برای اجرای اثری در این ارتباط باید از منظر تازه ای به این حماسه نگاه کرد. خورشید کاروان دارای این بضاعت و بینش است و می‌تواند این واقعه را به شکلی دراماتیک به تصویر بکشد. در این نمایش از گونه های مختلف نمایش و آیین های ایرانی چون تعزیه، مداحه خوانی، گریستن و به سرکوفتن و عزاداری در بستری دراماتیک استفاده شده است.

بازیگر سریال مختارنامه ادامه داد: نمایشی که در مدت طولانی روی صحنه می‌رود هم منتقد دارد و هم مدافع دارد. به نظر برخی از منتقدان این نمایش در طول سال‌ها به تکرار رسیده است اما من معتقدم همانطور که ما بعد از سالها هنوز برای وقایع کربلا به سوگ می نشینیم بنابراین چون تاریخ عبرت آموز است و به ما یاد می دهد چگونه از مشکلات دوری کنیم این نمایش نیز عبرت آموز است.

گزارش فارس حاکی است، نمایش خورشید کاروان از یکشنبه اول دی‌ماه تا 28 صفر به مناسبت اربعین حسینی با حضور بازیگرانی چون انوشیروان ارجمند، کرامت رودساز، فرهاد بشارتی و مهدی امینی در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) اجرا می شود.