صفحه نخست

دانستنیهای رمضان

 

اخلاق نیکو از ثمرات روزه داری است

 (حجت الاسلام محسن غرویان )

      

ماه مبارک رمضان یک ویژگی خاص دارد و آن اینکه شهرالله نام گرفته است یعنی ماه خداست، البته ماه های دیگر نیز ماه خدا هستند اما اینکه در روایات روی این ماه تأکید شده یعنی زمان ویژه ای است و بر سایر زمان ها شرافت دارد.

وقتی مومنان به فرمان خدا روزه داری می کنند و سعی می کنند از گناه دوری کنند، یک نورانیت قلبی، آرامش روحی و صفای باطنی به آنها دست می دهد که لذتبخش است.

همه مردم جهان دنبال آرامش هستند که یکی از آثار روزه داری نیز همین است و البته اثرات اخلاقی بسیاری دارد که در بین آنها نیت روزه داری از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مومنان با همان نیت خالصانه خود به خدا نزدیک شده و حس رضایتمندی که از آن حاصل می شود موجب آرامش آنها می گردد.

مردم روزه دار خود به خود به سمت اخلاق نیکو و صلاح انسانی حرکت می کنند و از لغزش ها دست برداشته و با افرادی که قهر بوده اند آشتی می کنند، کار خیر انجام داده و به نیازمندان توجه بیشتری می کنند.

خواندن قرآن فضیلت های بسیاری دارد اما افرادی که به زبان عربی آشنایی ندارند بهتر است قرآن را همراه با ترجمه آن بخوانند، لازم نیست حتما روزی یک جزء خوانده شود، حتی اگر روزی یک صفحه به همراه ترجمه آن و تفکر و تعمق در آیات خوانده شود کفایت می کند چرا که تفکر و تدبر در آیات قرآن و عمل کردن به دستورات الهی بسیار مهم تر از کمیت خواندن قرآن است.