صفحه نخست

دانستنیهای رمضان

 

برنامه های مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان

  

همه ساله همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، مسجد الاقصی، نخستین قبله مسلمانان، برای استقبال از هزاران نفر در نخستین شب از ماه مبارک رمضان آماده می شود.


شهرک قدیمی، خیابانها، راهها و مسیرهای منتهی به مسجد الاقصی تزیین شده و علاوه بر آمادگی های تدارکاتی و بهداشتی، اداره اوقاف خود را برای این ماه مبارک آماده می کند.


با وجود تلاش صهیونیستها و شهرک نشینان برای هتک حرمت به مسجد الاقصی و سخت گیری به نمازگزاران، هزاران نمازگزار خود را برای عبادت در مسجد الاقصی به این مکان می رسانند.

 

 


اداره اوقاف اسلامی که کار نظارت بر مسجد الاقصی و مقدسات اسلامی را بر عهده دارد، خود را برای این ماه آماده کرده و چترهایی را برای حفاظت نمازگزاران از نور خورشید در حیاط مسجد الاقصی نصب می کند.


در این ماه برنامه های دینی متنوعی از جمله دروس دینی در مسجد الاقصی با حضور علما و خطبا برپا می شود و در باره روزه، زکات و صدقه صحبت می شود.


بخش های مختلف هلال احمر، جمعیت های خیریه اسلامی و موسسه های امدادی برای استقرار در اطراف مسجد الاقصی هماهنگی هایی بعمل می آید کرده ایم و آمبولانس و نیروهای امدادی، پزشک و پرستار نیز آماده به خدمت می شوند.


همچنین کلینیک های پزشکی در داخل مسجد الاقصی مستقر می شوند.


علاوه بر این، افراد داوطلب بر امنیت و سلامت هزاران نمازگزاران در مسجد الاقصی خدمت می کنند و پوسترهای آگاهی بخشی درباره فواید روزه و روزه داری در میان نمازگزاران پخش می کنند.


همچنین برای مقابله در برابر بحرانها به نمازگزاران و معتکفین در مسجد الاقصی آموزش هایی داده می شود و در فصول گرما برای کاهش گرما، آبپاشی انجام می شود.


موسسه ها و جمعیت ها هزاران وعده های افطاری را برای روزه داران آماده می کنند و وعده های افطاری گرم را نزدیک درهای مسجدالاقصی به روزه داران توزیع می کنند.


این اقدام با همکاری وزارت اوقاف انجام می شود تا بر توزیع غذاها و بهداشتی بودن آنها نیز نظارت صورت گیرد.


یکی دیگر از مسائلی که در این ماه مبارک مهم است، مسئله نظافت مسجد الاقصی است که اداره اوقاف با شرکت خدماتی برای حضور در این مکان هماهنگی می کند.


برای نقل و انتقال نمازگزاران ده ها اتوبوس در مکانهای مختلف مسکونی قدس قرار داده می شود.


در روزها و شبهای ماه مبارک رمضان ده ها دروس فقهی برای مردان و زنان در مسجد الاقصی برگزار می شود و هزاران وعده های افطاری و سحری در میان نمازگزاران توزیع می شود.


خیابانها، کوچه ها و بازارهای منتهی به مسجد الاقصی با فانوس و پلاکاردهای خوشامدگویی و ریسه تزیین شده و آماده استقبال از نماگزاران و روزه داران در مسجد الاقصی می گردد.