شماره: 232
تاریخ: 1388/10/23
مرجع: روزنامه جام جم
 اجراي اركستر هلال كاروان در تالار وحدت روايت موسيقايي حماسه عاشورا به صحنه رفت.


     چند سالي است كه اركسترهاي بزرگ موسيقي در ايران با اجراي آثار مناسبتي در ايام سوگواري نه تنها از تعطيلي فعاليت هاي هنري در اين ايام خاص جلوگيري مي كنند، بلكه با جذب مخاطبان بسيار، جلوه اي متفاوت به تالارهاي هنري مي بخشند.
    
اجراي اركستر هلال كاروان كه روايت موسيقايي حماسه عاشوراست از همين برنامه هاي مناسبتي به شمار مي آيد كه از 2 شب پيش در تالار وحدت طنين انداز شده است.
    
به گزارش خبرنگار ما، آواي لبيك اللهم لبيك، آغازگر اين اثر موسيقايي است كه از همان ابتدا با تاثير گذاري بر احساس مخاطبان، آنان را با نواي سازهاي اركستر همراه مي سازد. در اولين قطعه اين اثر با عنوان قافله، تماشاگران از وراي نت هاي موسيقي با حركت كاروان امام حسين(ع) از مكه به سمت كوفه همراه و در پايان شنونده خبر شهادت مسلم بن عقيل مي شوند.
    
قطعه حر راوي مواجهه قافله امام با لشكريان ابن زياد به فرماندهي حربن يزيد رياحي است كه در ادامه به غمناك ترين مويه هاي عاشورا در قطعه عطش و ناله هاي عطش كودكان كاروان امام حسين مي رسد. در اين قطعه سعي مادران در آرام كردن كودكان با نواي لالايي، با شهادت حضرت علي اصغر پايان مي يابد و اندوهي سهمگين را بر شنونده مستولي مي سازد.
    
تقديم امان نامه دشمن به علمدار سپاه امام، آغازگر قطعه علمدار است كه رشادت حضرت ابوالفضل العباس در مواجهه با سپاهيان يزيد آن را به پايان مي برد. وداع، آخرين قطعه اجرا شده اركستر هلال كاروان است كه لحظات غم انگيز وداع حضرت سيد الشهدا(ع) با حضرت زينب(س) را روايت مي كند. اگرچه اين قطعه با شهادت امام حسين(ع) پايان مي يابد، اما صداي زنگ قافله كه در انتهاي اين اثر به گوش مي رسد، نويد آغازي ديگر است كه تا دنيا دنياست، ادامه خواهد داشت.
    
رهبري اركستر هلال كاروان را كه 2 سال قبل هم روي صحنه رفت، سعيد ذهني بر عهده دارد. اجراي اين برنامه تا 30 دي ماه ادامه دارد