شماره: 238
تاریخ: 1389/10/13
مرجع: ایسنا
خورشيد كاروان توانسته است در مضمون به نوعي براي خودش انحصار‌ ايجاد كند

مهدي متوسلي ـ تهيه‌كننده و بازنويس نمايشنامه‌ي خورشيد كاروان ـ درباره‌ي اين نمايش گفت: خورشيد كاروان توانسته است در مضمون به نوعي براي خودش انحصار‌ ايجاد كند. اين مطلب هم به دليل مطالعه‌ي دقيق زنده‌ياد استاد ابوباسم حيادار است. در واقع براي نگارش اصل متن نمايش، مطالعات و تحقيقات توسط ايشان انجام گرفت به نحوي كه در اين 20 سال هيچ فردي از روحانيون يا تاريخ‌نگاران به كار ما خللي وارد نكرده‌اند.

 وي ادامه داد: يكي از ويژگي‌هاي ديگر اين نمايش اعتقاد و اخلاص بازيگران و عوامل اجرايي خورشيد كاروان است. آنها در طول كار اخلاص خود را به تماشاگر منتقل مي‌كنند.

علاوه براين اعتقاد، عوامل كار در زمينه‌ي هنري هم تمام توانشان را به كار گرفته‌اند.  تهيه‌كننده‌خورشيد كاروان درباره‌ي كمك‌هايي كه به اين نمايش شده است، گفت: فكر مي‌كنم خورشيد كاروان در اين 20 سال مديون كساني است كه با توجه به توانايي‌شان از كار حمايت كرده‌اند. در كنار اين افراد، خورشيد كاوران مرهون زحمات عوامل اجرايي‌اش است.

البته نبايد از كنار افرادي كه مي‌توانستند حمايت كنند، اما اين كار را انجام ندادند، گذشت. اين افراد با حمايت نكردنشان باعث شدند ما هر سال از سال گذشته براي انجام كارمان جدي‌تر باشيم.  متوسلي درباره‌ي لغو برخي از اجراهاي خارج از كشور گروه خورشيد كاروان تصريح كرد: ما از ابتدا برنامه داشتيم، به دليل آنكه امسال بيستمين سال اجراي نمايش خورشيد كاروان است، در تهران كار بيشتري انجام داده و 50 اجرا را داشته باشيم. نكته‌ي ديگر هم اين بود كه در اين نمايش در تهران تنها حدود 120 نفر براي گروه كار مي‌كردند.

ما مجبور بوديم در اجراهاي خارجي بسياري از اين عوامل را حذف و پس آموزش و اقدامات لازم از عوامل خارجي استفاده كنيم. در كنار اين مشكل فراهم‌كردن سيستم نور، سالن و انتقال دكور هم پروسه‌هاي خاص خود را دارد.

البته معاونت هنري وزارت ارشاد هم خيلي علاقه‌مند بودند كه كمك كنند حتي آقاي شاه‌آبادي در اين زمينه قول همكاري داده بودند كه به دليل فراهم‌نشدن امكانات و شرايط نامناسب ماليشان اين همكاري ميسر نشد. به هر صورت بايد بگويم مجموع امكانات براي اجراي خارج از كشور فراهم نشد.  

مهدي متوسلي در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اين‌كه رييس مركز هنرهاي نمايشي، عضو هيات مديره‌ي موسسه‌ي صاحب اثر خورشيد كاروان است و خود در مقطعي كارگرداني اين نمايش را برعهده داشته، آيا كمكي از سوي اين مركز شده است؟ گفت: علي‌رغم قول‌هايي كه از سوي آقاي حسين مسافرآستانه، رييس مركز هنرهاي نمايشي به ما داده شده بود تا امروز هيچ كمكي صورت نگرفته و ظاهرا موانعي در مراحل كار اجرايي ايشان وجود دارد.