شماره خبر: 318
تاریخ: 1391/10/09

صفحه نخست

مرجع: خبرگزاری ایرنا

 

 نگارش و اجرای آثار نمایشی دینی به تخصص نیاز دارد

 

       

 
  

کارگردان نمایش ˈخورشید کاروان:

نگارش و اجرای آثار نمایشی دینی به تخصص نیاز دارد

تهران - کارگردان نمایش ˈخورشید کاروانˈ، نگارش و اجرای تئاتر دینی را یکی از تخصصی ترین گونه های نمایشی دانست.

ˈمحمود فرهنگˈ روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: دین اسلام، آداب، سنن و باورهای معرفت بخش آن در تاروپود زندگی ایرانیان تنیده شده و بواسطه همین امر، نمایش های دینی در بین عموم مردم دارای جایگاه مناسبی است و مخاطبان این آثار هر گروه و طبقه ای را شامل می شود.

وی گفت: نمایش دینی به علت استفاده از بن مایه های ناب و تقدس یافته، سخت ترین، پیچیده ترین و حرفه ای ترین شکل تولید آثار تئاتری به شمار می روند و به همین میزان توجه به تربیت و پرورش مخاطبان تخصصی در مواجهه با این آثار، از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر دفتر تئاتر دینی مرکز هنرهای نمایشی ادامه داد: رسیدن به جریانی فرهنگ ساز در مقوله هنر، نیازمند استمرار در شیوه مدیریت و اشکال اجرایی است، اما این ابعاد در کنار حضور تماشاگران و مخاطبان حرفه ای است که کامل می شود و می تواند به نتیجه گیری و جریان سازی در سطح کلان جامعه منجر شود.

وی گفت: کمبود سالن های تئاتری و امکانات سخت افزاری در کنار فقر محتوایی برخی متون نمایشی، باعث کندی جریان تولیدات موفق تئاتر دینی در کشور شده است.

فرهنگ افزود: اما می توان با یک برنامه ریزی مدون و کارشناسانه در کنار تولید آثار موفق و اجرای آنها به شکل دامنه دار نه تنها در تهران، بلکه به تربیت مخاطبان حرفه ای تئاتر دینی در کل کشور پرداخت و به تعبیر دیگر جریان اجرای عمومی اینگونه نمایشی را نیز استمرار بخشید.

وی که این روزها بار دیگر ˈخورشید کاروانˈ را در مقام کارگردان در سالن اصلی مجموعه برج میلاد به صحنه برده، درباره این نمایش گفت: سابقه اجرای مستمر این اثر نمایشی طی بیش از دو دهه، نشان دهنده اقبال مخاطبان از آن است و همین تجربه می تواند به نمونه ای برای دیگر گروه های نمایشی کشور در راستای تولید یک اثر نمایشی بدل شود.

فرهنگ درباره این نمایش گفت: ˈخورشید کاروانˈ به قلم مهدی متوسلی بر اساس نمایش ˈهیهاتˈ به نگارش در آمده که با اقتباس از داستان مشهور ˈدیر راهبˈ به واقعه پس از عاشورا می پردازد و در این نمایش انوشیروان ارجمند، کرامت رودساز، فرهاد بشارتی، اسدالله بابایی، مهدی امینی و محمد سراج به همراه 20 کودک خردسال به ایفای نقش می پردازند.

ˈخورشید کاروانˈ کاری از موسسه فرهنگی ˈفدکˈ، اجرای خود را از چهارم دی ماه آغاز کرده و تا 23 دی ماه، همه روزه ساعت 18 در سالن اصلی برج آزادی به صحنه می رود.